SPEGELLAMPETT, senempire, 1800-talets mitt.

Bronserad. För två ljus. Rektangulär form med bladdekor. Löst genombrutet krön. Lampetter av mässing. Bredd 59, höjd 70 cm inkl lampetter.

Slitage, något anfrätt, smärre bronseringsbortfall. Lampetterna något sneda.

Proveniens

Professor Carl Axel Romdahl.

Utropspris
3 000 SEK