ARMBANDSUR, herr, stål och doublé, Omega Officer och Mauthe, Volkswagen, 1940/50-tal.

Omega Officer, stål, manuell, tvåfärgad urtavla med svart ring över index, liten sekundvisare, bakboett med svensk text "Antimagnetisk. Vattentät. Stötskyddad", plexiglas, diameter 30 mm, brunt läderband, senare. Mauthe, doublé, manuell, svart urtavla med konindex och arabiska siffror 12,3,6,9 i fluorscens, antimagnetic, contrachoc, bakboett med Volkswagen logga i lagerkrans samt "100 000 kilometer", plexiglas, diameter 35 mm.

Slitage. Repor. Repor på glas. Omega med anlöpning på urtavla, fluorescens skadad. Ej funktionstestade.

Omegas modell Officer köptes under andra världskriget in av Svenska staten till militären.

Från sent 1940-tal hade Volkswagen flera samarbeten med olika tyska klockmärken. Till exempel delades denna Mauthe-modell ut till Bubblan-ägare som kört 100 000 problemfria kilometer.

Utropspris
2 000 SEK