CHIFFONJE, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Björkfaner, 4 lådor, skrivklaff, innanförliggande lådor samt skåp, invändigt med senare lösa spegelglas. Längd 101 djup 47 höjd 132 cm. Nyckeln endast skrivklaff. Nyckel finns.

Slitage. Maskstungen. Bakstycke skadat. Förstärkningar. Repor. Fanerlagningar. Nyckel ej ursprunglig.

Utropspris
2 000 SEK