Jean-Baptiste Pigalle

(Frankrike, 1714-1785)
Jean-Baptiste Pigalle
(Frankrike, 1714-1785)

JEAN BAPTISTE PIGALLE, efter, skulptur, brons, omkring 1900.

"Merkurius tar på sig sina bevingade sandeler" / Hermes. Höjd 60cm.

Smärre slitage. Repor.

Proveniens

Enligt uppgift Direktör Hans von Cohn 1886-1948 (svärfar till den danske upptäcktsresanden Peter Freuchen), Skodsborg, villa Solbacken, Danmark.

Utropspris
15 000 SEK