SERVISPORSLIN, 42 delar, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.

Glasyr i vitt och blått. 9 tekoppar (diam 9 och 9,5) med 10 fat, tekanna (h 19), sockerskål, mjölkkanna, 12 djupa tallrikar, 12 assietter, fat (diam 33), 2 skålar samt 3 mandelformade fat.

Smärre bruksslitage. Några repor.

Utropspris
4 000 SEK