Ankargång, silverfärgad urtavla, liten sekundvisare, plexiglas, innerboett i metall. Diameter 46mm. Klockkedja, fantasilänk, längd 34,5cm. I originaletui.
Slitage. Ej funktionstestad. Repor på boett. Glas med enstaka repa. Klockkedja med slitage, ställvis kraftigt.