PSALMBOK SAMT EVANGELIE OCH EPISTELBOK, 2 vol, Georg Gottlieb Burchardi, Stockholm 1698.

Helfranska troligen samtida skinnband med upphöjda ryggbind samt präglad dekor. Helförgyllda snitt. Ursprungligt skinnklädt fodral.
Tidningsklipp med tidigare ägare o proveniens medföljer liksom brev med utlåtande från Kungliga Biblioteket.

Slitage, smärre hörnskador på bokbanden, några sidor med lagningar, bläckanteckningar, ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
5 000 SEK