Herrklocka, automatisk, datum, kvadratisk boett 34x34mm, tvåfärgad urtavla, plexiglas. Band variant på Bismarck, ej ursprunligt, daterat 1973, längd 20cm. Originalbox medföljer.
Slitage. Slitage på krona. Repor. Fluorescens på index och visare med skador. Ej funktionstestad.