K G ( Karl Gustaf) Nilson

(Sverige, Född 1942)
K G ( Karl Gustaf) Nilson
(Sverige, Född 1942)

K G NILSON, olja på duk, signerad KG Nilson och daterad 2000 a tergo.

Utan titel. Duk, tondo 101 cm.

Obetydligt slitage.

Konstnär

Karl Gustaf Nilson, svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Valands Konstskola i Göteborg, på Atelier 17 i Paris och vid Konstakademien i Stockholm. Han har varit verksam professor i grafisk konst vid Konsthögskolan och undervisat i färglära vid Konstfack. Nilson är främst att betrakta som grafisk konstnär och har skapat färgstarka geometriska kompositioner. Det var under studierna i Uppsala som KG Nilson kom i kontakt med Josef Albers ”Interaction of Colours”. Han översatte Albers bok och gav sedan ut sin egen bok ”Färglära” 1982 med pedagogiska instruktioner och övningsuppgifter. Motiven i hans konst har utvecklats från kartor med trafikleder och vattenledningar, till nya kartor, öar och hus med sexkantiga toppiga tak. De senare förvandlades i konkretismens tecken på 1980-talet till mångfärgade trianglar, som bildade ett yttäckande mönster. Bildens dynamik uppstår allt eftersom romber och större former bildas medan målningen avläses. Dessa färgbyggen följdes av hans partitur med notlinjer, cirklar och fyrkanter för att på 2000-talet återvända till kartorna, nu i nya utformningar. Parallellt experimenterar han med de yttäckande geometriska formerna.

Utropspris
10 000 SEK