Italiensk konstnär 1600-tal

Italiensk konstnär 1600-tal

ITALIENSK KONSTNÄR, Olja på uppfodrad duk, ej sign. 1600-tal.

Påve Clement VIII eller kardinal Sfondrato med andra tjänstemän tillbedjande St Cecilia i St Cecilia kyrkan i Trastevere, Rom. 79 x 75 cm.

Uppfodrad duk, färgbortfall. Repor.

Etiketterad a tergo: "St. Caecilia Virgin and Martyr, her martyrdom took place about the Year 170, she was supposed to have been a Roman Lady, she is regarded as the Patroness of Ciclesiastical Music, in the reign of the Emperor Aurelius. Copied from the Church Kalendar of 1860." ,

Utropspris
8 000 SEK