Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

LJUSSTAKAR, ett par, "Carl", Peder Lamm för Skultuna, framtagen 2007.

Gustaviansk stil. Kvadratisk fot i mässing. Mellandel i blåtonat kristallglas. Höjd 24cm. Framtagen för Skultunas 400-årsjubileum.

Smärre bruksslitage. Repor.

Utropspris
4 000 SEK