PARTI KAMEROR, 2 st, Nettel Sontheim a. Neckar, nr 168114 samt Agfa Billy Clack modell 74. Tyskland. 1920-1930-tal.

Nettel Sontheim a. Neckar, nr 168114, med lins Tessar 1: 4,5 f = 13,5 cm. Klädd i präglat läder. 1920/1930-tal. Höjd ca 14 cm. Agfa Billy Clack modell 74, Med Agfa Bilinar 1:8,8 f = 10,5 cm. 1930-tal. Höjd ca 8 cm. Bok/häfte medföljer, Handbok för Amatörfotografer, Hugo Svenssons & Co, Josef Bergendahls Boktryckeri, Göteborg, 1913.

Nettel Sontheim a. Neckar med slitage och nagg, repor samt damm och smuts. Agfa Billy Clack med smärre nagg och några repor, varav de mest framträdande på insidan(är synliga då bälg är utfälld). Bok/häfte med ställvis hårt slitage. Ej funktionstestade eller helt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK