SPEGEL, Nils Meunier, Stockholm, signerad NM och märkt med Stockholm hallstämpel, gustaviansk, 1700-talets senare del.

Förgylld och bronserad. Skulpterat ramverk med dekor av lagerkrans och lagerhängen, samt krönande bandrosett. Delat kvicksilverfolierat glas. Höjd 173 cm. Liveauktion.

Slitage, möjligen senare glas, renoverad, löst krön, delvis senare förgyllning och bronsering.

Utropspris
18 000 SEK