KYRKDOSA, silver, Henrik Ruthenbeck, Uddevalla, verksam 1794-1819. Vikt ca 39 gram.

Dekor i form av knäck samt lock med mynt Gustaf IV Adolf.Delvis förgylld utvändigt. invändig förgyllning. Diameter 5,5 cm.

Slitage, ojämnheter.

Utropspris
3 000 SEK