YTTERFODER, Höganäs, samt KRUKA, majolika. Omkring 1900

Grönglaserad på fyra ben, dekor av näckrosor i relief, drejarsigntur GA. Höjd 22, diameter 29,5. Krukan gul och grönglaserad med dekor av ugglor, omärkt. Höjd 12,5, diameter ca 11,5.

Ytterfoder med borrat dräneringshål, krackelyr, invändigt slitage. Kruka med liten lagning samt krackelyr.

Utropspris
3 000 SEK