Madeleine Pyk – en samling F769

SAMEKNIVAR, 2 st, samt BREVKNIV, KÅSA, och ASK, 1900-tal.

Bl.a. trä, renhorn, och läder. Knivar, varav en mongramsignerad CP, med stiliserad dekor, total längd 21,5 respektive 26,5 cm. Brevkniv, längd 29 cm. Kåsa, längd 12 cm. Ask, höjd 7 cm.

Slitage. Ask med skadad botten.

Utropspris
1 500 SEK