POUL KJAERHOLM, soffbord "PK-61", E Kold Christensen, Danmark

Skiva av glas, benställning av mattpolerat fjäderstål, märkt med Kolds signum. 80 x 80 cm, höjd 32 cm.

Smärre repor och mindre nagg, skiva med omfattande spricka, vissa gummidistanser saknas.

Modellen formgiven år 1956.

Utropspris
6 000 SEK