Fanerad med bland annat mahogny. Krön med klocka, urtavla med arabiska siffror. Dörr med glas. Flankerande kolonetter. Urnyckel samt två femöringar medföljer. Bredd 72, djup 38, höjd 128 cm.
Ej funktionstestad. Nyckel till dörr och lådor saknas. Slitage. Fanérskador. Avslag på dekorelement. Stearinfläckar.