MATSERVIS, 46 delar, porslin, Rörstrand, sekelskiftet 1900.

Japaniserande dekor. Soppterrin med lock, mindre terrin med lock, fat, stekfat, 3 serveringsfat, 10 mattallrikar, 11 entrétallrikar, 10 djupa tallrikar (5+5) samt 8 assietter. Soppterrinens längd 38 cm. Mattallrikarnas diameter 25 cm.

Bruksslitage. Några missfärgningar och krackelyr. Obetydlig kantnagg.

Utropspris
2 000 SEK