Johan Nils Asplind

(Sverige, 1756-1820)
Johan Nils Asplind
(Sverige, 1756-1820)

FÄLLBORD, Johan Nils Asplinds hans art (verksam i Falun 1783-1820), 1800-tal.

Kvadratisk skiva med målad allmogescen med familj, svarvad, tredelad, svartmålad fot. 52 x 52, höjd 75 cm.

Slitage. Färgbortfall. Retuscher. Fläckar. Senare fäste.

Proveniens

Enligt etikett a tergo första ägaren Emilia Hästsko-Fortuna Breitholz (1803-1894).

Utropspris
8 000 SEK