KOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, Frankrike 1820-tal.

Förgylld och tryckt dekor av svenska och franska slott (Haga, Gripsholm, Ulriksdal, Tullgarn, Versailles, Meudon, St Cloud, Vincennes). Diameter 11 resp 14,2 cm.

Förgyllningen nött, slitage.

Dahlbäck Lutteman, Helena, Tryckta servisdekorer under empiren, s. 32-33.

Utropspris
2 000 SEK