SKRIVBYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800.

Fanerad med alm, skivan i rutmönster. Runda draghandtag och nyckelskyltar av mässing. Avfasade hörn med kannelyrer, fyrsidigt avsmalnande ben. Längd 116, djup 57, höjd 92 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Mindre slitage, renoveringar, kompletteringar och fanerlagningar. En dragring saknas.

Utropspris
6 000 SEK