SALONGSMÖBLEMANG, 6 delar, empirestil, 1900-tal.

Bl a mahognyfanér, dekor av gulmetall och mässing. Soffa med flankerande skåp samt en övre hylla, vitrinskåp, 2 stolar, bankett samt salongsbord. Skåp med kolonner och slipade glasdörrar. 2 nycklar medföljer. Soffa, längd 148, höjd 100, djup 70 cm. Flankerande skåp, bredd 42, höjd 136 cm. Vitrinskåp med hyllor bakom dörrar, bredd 102, höjd 160, djup 44 cm. Bord, diameter 86, höjd 79 cm. Bankett, avvikande modell.(Totalt 10 delar) Nyckel finns.

Slitage. Repor. Fläckar samt smuts på klädsel, dekorband saknas delvis. Fanérskador.

Utropspris
7 000 SEK