Göran Wärff

(Sverige, Född 1933)
Göran Wärff
(Sverige, Född 1933)

VAS, glas, Göran Wärff Kosta, 1900-talets andra hälft.

Dekor i blått och grönt med luftbubblor. Signerad Kosta Boda G. Wärff 49407. Höjd 28 cm.

Obetydligt slitage.

Formgivare

Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.

Utropspris
1 500 SEK