Allmoge
388383

HÖRNSKÅP, allmoge, daterat 1806.

Originalmålning. Dekor av bladverk. Öppen mittdel. Över- och underdel med dörr och bakomliggande hyllplan. Bredd 96. Djup 55. Höjd 190 cm. Nyckel finns.

Något maskstunget. Slitage. Skador. Repor och märken. Målning delvis restaurerad. Ett gångjärn defekt.

Utropspris
12 000 SEK