Madeleine Pyk – en samling F769
388393

HÖRNSKÅP, allmoge, Värmland, 1800-talets första hälft.

Målat. Öppen mittdel. Över- och underdel med 2 dörrar vardera med bakomliggande hyllplan, räfflad dekor. Bredd 115. Djup 75 cm. Höjd 225 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Färgbortfall. Några sprickor. Nyckel finns.

Utropspris
8 000 SEK