BOK, "En kort beskrifning öfwer ...Götheborg..." av Eric Cederbourg, Göteborg 1739.

Samtida halvfranskt skinnband.

Slitage, ställvis smärre maskangrepp. Fläckar. Ej genomgången.

Proveniens

Vapenexlibris: Friherrliga ätten von Düben.

Utropspris
2 000 SEK