MAX GOLDSTEIN (MAGO), akvarellteckningar/kostymskisser, ca 90 st, delvis signerade o daterade, bl a 1954.
"Den italienska halmhatten", Dramaten 1965; "Czardas", Oscars; "Såsom i en spegel", SF, fotografier 5 st; "Gycklarnas afton"; "Smuglarkungen", och teckningar ur Vecko Revyn. 21x13-42x33
Smärre slitage, ytsmuts, enstaka fläckar, veck, smärre skador.
Utställda på Judiska museet 2010, ”Mago – den svenska scenens elegant”.