SCHACKBORD/SOFFBORD samt SCHACKPJÄSER, Tove & Edvard Kindt Larsen, Säffle Möbelfabrik. 1950/1960-tal.

Rektangulär med svagt uppsvängda kanter. Brännmärkt. Med utdragsskivor, varav den ena är en schackbräde. Pjäser i originallåda. Längd ca 140, bredd ca 64,5, höjd ca 50 cm.

Någon repa. Smärre slitage på pjäser.

Utropspris
3 000 SEK