SILVERFÖREMÅL, 4 st, bl.a. Tapio Wirkkala. Tot. vikt ca 548 g.

Askfat, märkt Tervakoski 1818-1968, signerad TW. Tapio Wirkkala, Hopeakesus, Tavastehus 1966. Diameter 11,3 cm.
Skål på fötter, importstämplad 1930, höjd 5,5 cm.
Sockerströare, riklig blomster- och bladdekor, England 1800-tal. Höjd ca 17 cm.
Vas, driven dekor. Oidentifierade stämplar. Höjd 20,5 cm.

Bruksslitage, anlöpningar, repor. En monogramgravering. Vasen med intryckningsskador och kraftiga anlöpningar.

Utropspris
400 EUR