Soffbord i ek. Svängd skiva, svarvade ben. Längd 146., bredd 71, höjd 52. Soffan tresits, svängd form, raka ben. Klädd i beigemönstrat tyg. Längd 230 cm.
Bruksslitage. Soffbordet något blekt, smärre repor. Soffan med fläckar/smuts, nedsutten.