BORDSLAMPA, enligt uppgift Jac. Jacobsen, Luxo, Norge, 1900-tal.

Metalliclackerad plåt. Rund fot i gjutjärn. Ljusarm med fjädring. Märkt Luxo Lamp L-9. Höjd ca 50 cm.

Ej funktionstestad. Bruksslitage. Rispor, märken, bucklor.

Utropspris
1 500 SEK