TAKLAMPA, jugend, tidigt 1900-tal. Diameter 42 cm.

Stomme i koppar med reliefdekor. Bottenskål samt fyra kupor i frostat glas med slipad dekor.

Bruksslitage. Ej funktionstestad. Glaskupor med nagg. Del samt fäste på en kedja löst men medföljer.

Utropspris
1 500 SEK