PIEDESTAL, AB Axel Beckmans Möbelfabrik, Norrköping, empire-stil, tidigt 1900-tal.

Lövträ. Fyrsidigt avsmalnande ben, dekor av lejontassar, palmetter och lagerkrans av brons. Höjd 102 cm. Liveauktion.

Bruksslitage. Något ostadigt, mindre skador och lagningar, lösa delar, fåtal dekorelement saknas.

Utropspris
4 000 SEK