SILVERFÖREMÅL, 9 st, Finland, Sverige, England 1900-tal.

Papperskniv, genombrutet skaft, överst segelbåt. Längd 15 cm.
Bokmärke, med dekor av en hund sittande på bok. Längd 8,5 cm.
Bläckpennor, 2 st,
Smörkniv, blad i silver, skaft i pärlemor, graverad dekor. Längd 15,5.
Tändare, 2 st, delvis silver, med driven dekor. Höjd 4 resp. 5 cm.
Puderdosa, på locket graverad kvinnofigur från Fjärran Östern. Diameter 7,7 cm.

Smörkniv med lagad bristning, lös del. Slitage, ärg. Ej funktionstestat.

Utropspris
150 EUR