Allmoge
395808

SKJUTASK, allmoge, Forsa, Hälsingland, bär datering 1773.

Målad blomsterdekor. Bär monogram MED samt dat Ao 1773. Längd 31, Höjd 8,5 cm.

Slitage, repor. Smärre sprickor. Saknar två fackavskiljare invändigt.

Utropspris
4 000 SEK