SIGILLSAMLING, 21 st, adliga och kungliga lacksigill, mest 1800-tal.

21 pappersark i foliostorlek med lacksigill från i huvudsak svenska låg- och högadliga ätter. Ett ark med furstliga- resp kungliga lacksigill, bla Konung Karl XII, Prinsessan Sophia Albertina, Drottning Hedvig Eleonora, Konung oscar II. Bladstorl 48 x 32. En ask lösa adliga sigill samt kuvert med borgerliga sigill medföljer.

Slitage, fläckar, några med skador, på något ark saknas enstaka sigill samt finns riss.

Utropspris
1 500 SEK