Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

PARTI ARABIA, 5 delar, stengods, Annikki Hovisaari, Francesca M Lind, Raija Tuumi, signerade, 1900-talets andra hälft.

1 skål i brun/grön nyans av Annikki Hovisaari, diameter ca 24 cm. 2 skålfat med handtag, båda med blå/grön nyans med inslag av gul och brun(snarlika), av Francesca Marjatta Lind, diameter ca 17,5 respektive 18,5 cm. 2 skålar i brun nyans av Raija Tuumi, diameter ca 12 respektive 17 cm.

Smärre slitage och nagg.

Formgivare

Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.

Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

404. Barbro Nilsson, matta, "Salerno grå", ("Kristianstad"), rölakan, 356 x 236 cm, signerad AB MMF BN.
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
Budhistorik
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
Aktuellt bud:
165 000 SEK