BORDSPLATEAU, mässing, Estrid Ericson för Svenskt Tenn.

Botten av spegelglas, med dekor av margueriter i plast. Längd ca 55, bredd ca 24,5, höjd ca 3-7 cm.

Formgiven efter en idé av Estrid Ericson för Svenskt Tenn. I denna formgivning ser hon både bakåt och framåt tidsmässigt gällande formen. Från 1920-talet och framåt använde hon ofta spegelplatåer vid dukningar av bord på Svenskt Tenn.

Slitage, repor, anlupet.

Utropspris
4 000 SEK