MAX GOLDSTEIN (MAGO) ca 70 dräktskisser och teckningar i blyerts, akvarell och tusch. Delvis sign o dat.
Karl Gerhard; En kväll i det nya Stockholm; Folkan - Hemsöborna, Final; Anteckningsböcker; dokumentationsmaterial för "Ein Traumspiel", "Äventyrslotteriet" mm. Bladstrl. ca. 20x14-35x23.
Smärre slitage, ytsmuts, enstaka fläckar, mjuka veck. Oramade. Icke genomgånget.
Utställda på Judiska museet 2010, ”Mago – den svenska scenens elegant".