VAS samt VÄGGPLATTA, fajans, "Karneval", Stig Lindberg, Gustavsberg, 1958-1962.

Polykrom dekor. Vasen signerad samt etikettmärkt. Väggplattan signerad samt numrerad 12/ 40. Höjd 21,5 respektive 33,5x24 cm.

Sedvanligt ytslitage och smärre tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 000 SEK