396641

DRYCKESKANNA, masurbjörk, 1800-talet första hälft.

Bukig form på kulfötter, skuren stiliserad dekor. Svängt handtag, lock med knopp. Höjd 22 cm.

Senare sprint. Slaget trä. Torrsprickor, smärre lagningar. Slitage, smärre skador.

Utropspris
3 000 SEK