Madeleine Pyk – en samling F769

SOFFBORD, Peter Hvidt och Orla Mölgaard Nielsen för France og Son, Danmark 1950-tal.

Teak och rotting. Runt med fyrarunda ben, rottingförsedd tidskriftshylla, fäst med metallstag. Märkt med rundmetalletikett. Diameter ca 98, höjd 49 cm.

Smärre repor och bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK