BÖCKER OM TOPOGRAFI, 3 st, bla "Pittoreskt Sverige, kanalfärden mellan Stockholm och Göteborg", Stockholm 1861.

Helband av klot. Illustrerad. Även "Karta öfver segelleden från Stockholm kanalvägen till Göteborg...", P.A. Huldberg, Stockholm, utvikbar mellan kartongpärmar. "Beskrifning öfver segelleden från Stockholm kanalvägen till Göteborg" av Wilhelm Malm, Stockholm 1873. Pappersband.

Slitage, med invändig ryggskada resp smärre hörnskador, ej genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK