SOFFBORD, Isidor Hörlin, tillskriven, 1920/30-tal.

Olika träslag, bl.a. bonad björk. Skiva med intarsia, skuren dekor, kopplade ben, avslut med tassfötter. Höjd ca 62 cm, diameter 80 cm. Med senare, löst liggande glasskiva.

Slitage. Fanerskador.

Proveniens

Enligt uppgift Ivar Kreuger.

Utropspris
4 000 SEK