KABINETTSKÅP, Isidor Hörlin, tillskriven, 1920/30-tal.

Olika träslag, bl.a. bonad björk. Intarsia. Lådor, kopplade ben. Dörrpar, bakomliggande lådor samt öppning bakom svarvade kolonner. Bredd 113 cm, djup 47 cm, höjd 135 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor i faner.

Proveniens

Enligt uppgift Ivar Kreuger.

Utropspris
10 000 SEK