MATSALSMÖBEL, 12 delar, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Betsad björk. Bord, 6 stolar, 2 karmstolar, matsalsskåp, sideboard, serveringsskåp. 2 iläggsskivor. Stolar med genombruten rygg, lösa stoppade sitsar. Bordets längd 140. Bredd 105. Höjd 77 cm. 2 iläggsskivor à 54 cm vardera. Total längd 248 cm. Matsalsskåpets bredd 130. Djup 52. Höjd 203 cm. Sideboardets bredd 181. Djup 54. Höjd 103 cm. Serveringsskåpets bredd 110. Djup 51. Höjd 94 cm. Nyckel finns.

Bord med fläckad skiva och märken. Stolar med slitage och fläckar. Serveringsskåp, matsalsskåp och serveringsbord med märken och repor.

Utropspris
6 000 SEK