STEGPALL, metall, 1900-talets andra hälft.

I kromad metall, kvadratisk sits samt trappsteg med laminerad yta, motiv av New York (vilket formgivits av Josef Frank). Sits 27,5 x 27,5, höjd ca 58,5. Etikettmärkt AWAB.

Smärre slitage, glipa och ojämnheter mellan laminerad yta och pall. Rester av färg på stomme. Senare klädsel.

Utropspris
1 500 SEK