LJUSKRONA, 1900-talet. Höjd ca 36 cm, exklusive hänganordning.

Behängd med olikslipade prismor, tre armar med ljushållare, en elektrisk ljuspunkt. Höjd ca 36 cm, exklusive hänganordning. Lösa ljusmanschetter i vitt glas och guldkant samt delar till hängningsanordning medföljer separat.

Slitage, repor/märken, nagg. Färgbortfall, särskilt på ljusmanschetter. Av ljusmanschetter är en st udda. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK