Madeleine Pyk – en samling F769
398447

SVEPASK med FÄLLOCK, allmoge, enligt uppgift Tornedalen, 1800-tal.

Målad dekor. Järnbeslag. Längd 42,5 cm.

Åldersrelaterat slitage och rost, sprickor, reparationer med nyare delar. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Proveniens

Torneå

Utropspris
400 EUR